EDU-Gestalt: Expressive, Experiential & Embodied Teaching

Mezinárodní projekt zaměřený na podporu duševního zdraví ve školách za využití "embodied practices", dramatu a poznatků Gestalt terapie.

Projekt je realizován v letech 2022 - 2023

V nynějším světě čelíme rostoucí potřebě péče o duševní zdraví, která často není dobře dostupná, a čeká se na ni dlouhé měsíce. Pedagogičtí pracovníci nemohou tyto služby nahrazovat, ale mohou well-being svých žáků a studentů podporovat přímo ve škole. Kvalitní prevence může napomoci tomu, že děti a mladiství nebudou psychologickou či psychiatrickou pomoc potřebovat.

Projekt EduGestalt na tuto potřebu péče o dušení zdraví reaguje a chce rozvíjet sociální a emoční kompetence učitelů a dalších pracovníků s mládeží, kteří hrají v každodenním prožívání dětí a mladistvých a v jejich sociálně-emočním učení klíčovou roli. Naším cílem je využít znalosti a dovednosti z přístupu Gestalt psychoterapie a předat je učitelům a pracovníkům s mládeží tak, aby jim byly užitečné pro jejich práci a mohli je používat přímo ve školách (nebo jiných kolektivech).

Cíl projektu:
Cílem mezinárodního projektu Edu-Gestalt: Expressive, Experiential & Embodied Teaching je poskytovat učitelům a pracovníkům s mládeží znalosti a dovednosti pro práci s dětmi a mládeží prožitkovým a expresivním způsobem. Opíráním se o principy Gestalt terapie cílíme na podporu odolnosti, rozvoj duševního zdraví a sociální a emoční inteligence.

Pro koho:
Projekt je určen učitelům, školním psychologům, vychovatelům a dalším pracovníkům s mládeží. Máte-li zájem o informace o průběhu projektu, nabídku kurzů či metodické materiály, přihlašte se k odběru newsletteru.

Výstupy z projektu:

Workshopy pro pedagogické pracovníky a školní psychology v ČR

Workshopy EDU-Gestalt zaměřené na podporu duševního zdraví, odolnosti a rozvoj sociální a emoční inteligence ve školním prostředí proběhly v Brně a Praze na jaře 2023. Účastníci na nich byli seznámeni s metodami zážitkové pedagogiky, Gestalt theatre, aplikované improvizace nebo playback divadla ukotvené v principech Gestalt terapeutického přístupu. V rámci follow-up projektu vám můžeme připravit workshopy odpovídající vašim potřebám.

EDU-Gestalt Teacher's Training

V srpnu 2023 jsme realizovali mezinárodní tréninkový kurz ve Španělsku v kooperaci s partnerskými organizacemi. Tréninkový program byl zaměřen na využití na tělo zaměřených, zážitkových a expresivních metod v pedagogickém prostředí za účelem podpory duševního zdraví.  Na kurz navázala spolupráce na implementaci poznatků do praxe a ohniskové skupiny.

Písemné materiály - budou k dispozici po skončení projektu (jaro 2024)

Uspořádání sympozia "Péče o duši" ve spolupráci s Katedrou sociální pedagogiky, PedF, MU.

Projektový follow-up

Vzdělávání a rozvoj pedagogických týmů:

Vzděláváme a rozvíjíme učitele, školní psychology a další pedagogické pracovníky v oblasti:

  • podpory duševního zdraví a resilience u žáků/studentů a/nebo pedagogických týmů
  • podpory pozitivního třídního a školního klimatu
  • práce s emocemi a tělem v prostředí formálního i neformálního vzdělávání 

Pracujeme celostním a prožitkovým způsobem. Opíráme se o principy gestalt terapeutického přístupu a využíváme především metody aplikované improvizace a dramatu, gestalt theatre, zážitkové pedagogiky, playback divadla nebo strukturovaného dramatu.

Na workshopech se setkáte s paletou zážitkových aktivit, které si na vlastní kůži vyzkoušíte a které pak budete moci využít ve své praxi. Zároveň poskytujeme teoretický rámec, který pedagoga orientuje v práci s experienciálními, expresivními a na tělo zaměřenými metodami.

Nabízíme různé formáty workshopů, od jednodenních po dlouhodobější kurzy. Můžeme vám také obsah workshopu uzpůsobit na míru podle toho, co chcete a potřebujete. Pro více informací nás můžete kontaktovat na veronika.nydrlova@zazemi.org.

Workshopy vás provedou:

Mgr. Veronika Nýdrlová, Ph.D.

Veronika je psychoterapeutkou v Zázemí. Roky působila na Katedře sociální pedagogiky PdF MU, lektorovala řadu osobnostně-rozvojových a zážitkových kurzů, věnovala se vzdělávání budoucích pedagogů a v posledních letech i terapeutů. Její parketou je Playback divadlo. Spoluvede české i mezinárodní skupiny Gestalt Theatre.

Mgr. Anna Herzigová

Anna vystudovala Pedagogickou fakultu MU. Pracuje v organizaci Otevřeno, která se zabývá vzděláváním (budoucích) učitelů, a také ve Společnosti Podané ruce, kde lektoruje preventivní programy na školách a ve středisku výchovné péče. Absolvovala dvouletý výcvik Gestalt Theatre in Education a řadu kurzů zaměřených např. na nenásilnou komunikaci nebo krizovou intervenci.

Mgr. Lucie Moravčíková

Lucie vystudovala učitelství anglického jazyka a sociální pedagogiku na Pedagogické fakultě MU. V současné době je frekventantkou psychoterapeutického výcviku. Profesně působí jako mentorka mladých dospělých z dětských domovů při přechodu do samostatného života, terapeutka pro lidi s duální diagnózou a externí lektorka na Pedagogické fakultě MU.

Ing. Robert Ach-Hübner

Robert je průvodce technikami mindfulness a meditace, který klade důraz na jednoduchost, vědu a hravost. Má lektorské zkušenosti z českého i mezinárodního prostředí a z různých sektorů. Více o Robertovi a cestě do tady a teď, k většímu klidu a nadhledu najdete na pribehyradosti.cz

Tomáš Andrášik, Ph.D.

Tomáš je pedagog a gestalt terapeut. Na částečný úvazek působí na Katedře sociální pedagogiky PdF MU, kde vyučuje kurzy osobní přípravy, aplikovaného dramatu a zážitkové pedagogiky. Mimo univerzitní prostředí pracuje s jednotlivci a skupinami v soukromé psychoterapeutické praxi.

Koordinátorka projektu:




Mgr. Lucie Moravčíková

lucie.moravcikova@zazemi.org

Partneři projektu

Youth Matters Now (Španělsko)
YOMN se podílí na vývoji inovativních vzdělávacích a socioterapeutických přístupů k boji proti sociálnímu vyloučení,podpoře osobního rozvoje mládeže a těch, kteří s ní pracují. Její zaměstnanci se specializují na Gestalt terapii, Gestalt theatre a mindfulness.

Římská univerzita La Sapienza - Katedra sociální a vývojové psychologie (Itálie)
Jedna z prvních univerzitních kateder v historii psychologie v Itálii pokrývající širokou škálu oblastí výzkumu: od sociální a vývojové psychologie k obecné, experimentální a speciální pedagogice a mnoha dalším.

KAMALEONTE (Itálie)
Působí v oblasti neformálního vzdělávání. Tato pobočka Mezinárodní akademie zážitkového vzdělávání zkoumá zkušenostní učení jako inovativní a integrativní metodologii pro rozvoj průřezových kompetencí trenérů a vychovatelů v Evropě.

Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

You can customize your cookie preferences here. Enable or disable the following categories and save your selection.